عایق

عایق

خودروهای سواری، اتوبوس­‌های شهری و خودروهای باری سنگین به سبب زمان زیاد حضور سرنشین در آنها، نیازمند ایجاد فضای مطبوع هستند، گاه ممکن است کوچکترین صدا موجب شدیدترین عکس العمل شده یا بلندترین صدا در ذهن آدمی اثر نداشته باشد. اما کوچک بودن فضا، خود عاملی است برای تشدید صداهای هرچند کم و به همین سبب به عنوان نمونه در اتاق خودرو، وجود نویز حتی با شدت کم میتواند اثرات سوء به مراتب بالاتری را نسبت به همان نویز در محیط های بزرگتر ایجاد نماید.

طراحی و تولید انواع عایق

تیم مهندسی آداک صنعت پلیمر قادر خواهد بود با توجه به خواسته‌ی مشتری و محیط مربوطه با بررسی پارامترهای لازم از جمله : دما، جریان، هوا و تنش عایق مناسب با فضا را طراحی و تولید کند.

 • عایق انواع سیستم پس پالایش
 • انواع عایق‌های اگزوز و کاتالیست
 • سپرهای حرارتی
 • عایق بدنه، محفظه موتور و قطعات الکتریکی
 • انواع عایق‌های ژاکتی
 • انواع گسکت و واشر سرامیکی
 • انواع عایق‌های مورد نیاز در صنایع فولاد و پتروشیمی 

عایق صوت

خودروهای سواری، اتوبوس­‌های شهری و خودروهای باری سنگین به سبب زمان زیاد حضور سرنشین در آنها، نیازمند ایجاد فضای مطبوع هستند، گاه ممکن است کوچکترین صدا موجب شدیدترین عکس العمل شده یا بلندترین صدا در ذهن آدمی اثر نداشته باشد. اما کوچک بودن فضا، خود عاملی است برای تشدید صداهای هرچند کم و به همین سبب  به عنوان نمونه در اتاق خودرو، وجود نویز حتی با شدت کم میتواند اثرات سوء به مراتب بالاتری را نسبت به همان نویز در محیط‌های بزرگتر ایجاد نماید.

خودروهای سواری، اتوبوس­‌های شهری و خودروهای باری سنگین به سبب زمان زیاد حضور سرنشین در آنها، نیازمند ایجاد فضای مطبوع هستند، گاه ممکن است کوچکترین صدا موجب شدیدترین عکس العمل شده یا بلندترین صدا در ذهن آدمی اثر نداشته باشد. اما کوچک بودن فضا، خود عاملی است برای تشدید صداهای هرچند کم و به همین سبب  به عنوان نمونه در اتاق خودرو، وجود نویز حتی با شدت کم میتواند اثرات سوء به مراتب بالاتری را نسبت به همان نویز در محیط های بزرگتر ایجاد نماید.

هنگامی که امواج صوتی با سطح ماده برخورد می­کنند، بخشی از آن منعکس شده، بخشی نفوذ کرده و از آن عبور می‌کند و بقیه توسط خود ماده جذب می شوند. از این رو لازم است همواره هدف از نصب عایق مشخص باشد. همچنین شرایط محیط، زاویه منبع صوت، مواد به کار رفته در محیط و فرکانس صدا و غیره از عوامل تاثیرگذار در طراحی عایق هستند.

به عنوان یک مثال کاربردی، جلوگیری از خروج صدای محفظه موتور و ورود آن به اتاق و همچنین جلوگیری از ورود صدای محیط به اتاق خودرو معمولا سازندگان را ترغیب به استفاده از عایق صوت می‌نماید.

همانگونه که ذکر شد، کاهش نویز در هر محلی نیازمند الزامات خاص آن است. گاه هدف کاهش نویز به واسطه جذب آن است و گاه این امر به واسطه بازتاب صوت، صورت می‌پذیرد. از این رو پارامترهای گوناگونی اعم از ضرایب جذب صوت و ضرایب کاهش صوت تعریف و ارزیابی می‌گردند. بدیهی است که طراحی عایق صوت بر اساس کاربرد مورد نیاز آن صورت می‌پذیرد و در این زمینه مواد متفاوت با طراحی ظاهری متفاوتی تعریف می‌گردند که این امر نیازمند دانش بالایی در این حوزه است.

ممکن است الزامات مورد نیاز یک عایق، فراتر از صرفاً مبحث صوت بوده و متناسب با محیط قرارگیری عایق، نیازمند مقاومت حرارتی، رطوبتی و برودتی خاص باشد که در این زمینه نیز طراحی خاص مواد و یا استفاده از عایق‌های ترکیبی توصیه می‌شود. از پارامترهای دیگر تاثیرگذار محیط، می‌توان به محدودیت فضا جهت قرارگیری عایق، نحوه اتصال آن، پوشش‌های خاص مورد نیاز، قرار گیری در معرض مواد شیمیایی خاص، عمر تعریف شده عایق، قابلیت فرم‌پذیری آن و غیره اشاره کرد.

شرکت آداک صنعت پلیمر با توجه به دانش موجود طراحی و دست‌یابی به انواع مواد داخلی و خارجی، این قابلیت را دارد که متناسب با الزامات مورد نیاز، عایق خاص هر محیطی را تهیه و به مشتریان محترم ارائه نماید. از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1.  تولید عایق‌های ترکیبی و صوتی با منحنی ضریب انتقال صوت مورد نیاز مشتری در فرکانس‌های مختلف مطابق استانداردهای خودروسازی
 2. طراحی شکل عایق جهت برخورداری از قابلیت آکوستیک نظیر عایق‌های سقف و بدنه خودرو
 3. تقویت عایق با مواد نانو جهت تامین نیاز مشتری اعم از قابلیت ضد اشتعال بودن و خود خاموش شوندگی و آب گریزی
 4. تولید عایق‌های فرمدار جهت قرارگیری در محل‌های تعریف شده

عایق حرارتی

قبل از هر چیز مهم­ترین مشخصه عایق کاری حرارتی جلوگیری از اتلاف انرژی و انتقال آن به محیط دیگر است. ممانعت از خروج انرژی تامین شده و جلوگیری از انتقال حرارت همواره مورد توجه بوده است. در این میان می‌توان به اهداف تعیین شده توسط مقررات جدید در سراسر جهان اشاره کرد که مواردی اعم از جلوگیری از ورود هوای گرم محفظه موتور به اتاق خودرو، ممانعت از هدر رفت هوای بخاری و یا کولر خودرو، کاهش ورود گرمای خورشید و یا هوای سرد زمستان به داخل اتاق خودرو، افزایش راندمان قطعات موتوری به واسطه حفظ انرژی و دست‌یابی به دمای کاری خاص و  در نهایت حفظ شرایط مطلوب به واسطه افزایش کیفیت را در بر می‌گیرد.

جهت ارزیابی عملکرد یک عایق حرارتی در هر محیط، پارامترهایی اعم از حداکثر تحمل حرارتی ، ضریب انتقال حرارت و قابلیت اشتعال‌پذیری آن ارزیابی می‌شود. حداکثر تحمل حرارتی یک عایق از این منظر حائز اهمیت است که با قرارگیری در معرض محیط گرم، آسیب ندیده و از عمر آن کاسته نشود و بتواند عملکرد خود را در دراز مدت حفظ نماید. ضریب انتقال حرارت عایق نیز تعیین کننده مقدار انرژی منتقل شده به واسطه سطح محصور توسط عایق است که به نحوی دما در سمت دیگر عایق را تعیین می‌کند. قابلیت اشتعال پذیری نیز از مهمترین پارامترهای یک عایق حرارتی است که می‌تواند ریسک انتقال شعله در صورت آتش گرفتن آن را به حداقل ممکن کاهش دهد.

در این میان پارامترهایی اعم از کشش و افزایش طول (تاثیرگذار بر عملکرد و فرم پذیری عایق)، مقدار جرم از دست رفته ناشی از حرارت‌دهی، مقاومت در برابر عوامل شیمیایی و خوردگی و مقدار جمع شوندگی عایق پس از قرارگیری در معرض حرارت نیز از پارامترهای حائز اهمیت یک عایق حرارتی هستند.

شرکت آداک صنعت پلیمر با آگاهی از دانش روز دنیا در حوزه عایق‌های حرارتی، قابلیت طراحی و تولید انواع عایق‌های حرارتی شامل موارد زیر را دارد:

 1. عایق‌های حرارتی خود خاموش شونده با استفاده از مواد نانو
 2. عایق‌های سرامیکی با ضریب انتقال حرارت پایین

  ( ۰.۱W/mk @ 600≈ و تحمل حرارتی تا ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد)

 3. عایق‌های ژاکتی جهت در بر گرفتن کوره، موتور و غیره
 4. عایق‌های حرارتی و ترکیبی بر پایه کاغذ سرامیکی (به عنوان نخستین تولید کننده کاغذ‌های سرامیکی با دستگاه اتوماتیک در ایران)
 5. عایق‌های حرارتی اگزوز، لوله و سیستم پس پالایش خودرو
 6. عایق‌های فرم‌دار جهت استفاده در محل‌های تعریف شده
 7. عایق‌های حرارتی – تزیینی

همچنین شرکت آداک صنعت پلیمر مفتخر به داشتن یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های مربوطه در حوزه عایق است که قابلیت انجام انواع تست‌های حرارتی تا ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد، تست‌های پیرسازی، انبساط و انقباض حرارتی، تست‌های فرسایش و خوردگی، تست‌های اشتعال‌پذیری و همچنین تست‌های مکانیکی مرتبط را دارد.

عایق رطوبت

زنگ زدگی فلزات در خطوط لوله ­کشی، نفوذ سیال و آب به قطعات و درزها، خروج روغن و سیالات از مخازن، وجود کولر و رطوبت ناشی از آن در محیط‌هایی نظیر خودرو و سایر کاربردها، صنعت را ملزم به استفاده از عایق­‌های رطوبتی و ضد آب می­کند. نوع عایق رطوبتی وابسته به محل نصب آن است،گاهی لازم است مانع نفوذ و یا گسترش سیال باشد و گاهی جاذب آن.

در بدنه خودرو، محفظه موتور و قطعات آب­بند خودرو و خطوط انتقال سیال اغلب پیشنهاد می­شود از هر دو لایه عایق جاذب و مانع استفاده شود.

شرکت آداک صنعت پلیمر با توجه به آنکه استفاده از عایق‌های رطوبت جز در کاربردهای خاص اغلب در کنار خواص دیگری نظیر عایق صوت و عایق حرارت تعریف می‌گردد، جهت تامین نیاز مشتریان، از جنس‌هایی با خواص عایق ترکیبی و یا طراحی عایق‌های کامپوزیتی (ترکیبی) استفاده می‌کند.

عایق های ترکیبی

در صنایع مختلف اغلب لازم است از عایق‌هایی استفاده شود که ترکیبی ازخواص عایق‌های حرارتی، رطوبتی، برودتی و صوتی را داشته باشد. در صنعت خودرو نیز عایق‌هایی استفاده می‌شود که همزمان ضمن دارا بودن خواص فوق، خاصیت خاموش شوندگی داشته باشد. از این رو برای استفاده از حداکثر خواص انواع عایق‌ها، از آنان به صورت ترکیبی (کامپوزیتی) با طراحی خاص استفاده می‌شود. برای از آن جمله :

 • عایق‌های سقف خودرو که لازم است ترکیبی از خواص ضد اشتعالی، صوت و عایق برودت داشته باشند.
 • عایق‌های درپوش موتور که لازم است دارای ترکیبی از خواص عایق حرارت، صوت و قابلیت تزیینی باشند.
 • عایق‌های درب موتور که لازم است ترکیبی از خواص عایق حرارتی، صوتی و برودتی را داشته باشند.

جلوگیری از خروج حرارت و انتشار صوت محفظه موتور به داخل اتاق و جلوگیری از نفوذ آب باران به محفظه داخلی خودرو و تخریب عایق­‌ها و قطعات از جمله موارد مهم برای طراحی عایق محفظه موتور خودرو است. همچنین امکان ترکیب انواع عایق‌­ها در قطعات تزیینات داخلی تولید شده نیز وجود دارد. نکات فوق در طراحی اکثر عایق‌­ها لحاظ می­شوند. چرا که کاهش اتلاف انرژی به هرشکلی لازم و مورد نظر است.

در اکثر موارد جلوگیری از نفوذ سیال به عایق حرارتی و تخریب آن، کاهش آلودگی صوتی و جلوگیری از هدر رفت انرژی، برای طراحی یک عایق در نظر گرفته می­شود. عایق­‌های ترکیبی با توجه به محل نصب و خواص مورد نیاز طراحی می­شوند.

شرکت آداک صنعت پلیمر ضمن طراحی و تولید عایق‌های مذکور، قابلیت طراحی عایق ترکیبی برای کاربردهای گوناگون را داشته و تولید انبوه را در کنار اطمینان از کیفیت مداوم محصول عهده‌دار است.

عایق اگزوز

سیستم‌های اگزوز را می توان به راحتی به عنوان ستون فقرات هر ماشین آلات با عملکرد بالا یا موتور احتراق داخلی در نظر گرفت. عدم حفاظت و عایق بندی مناسب می تواند به طور موثری باعث از بین رفتن و کاهش طول عمر این قطعات شود و یک تعمیر گران قیمت را برای کاربر به همراه داشته باشد. همچنین قطعات اگزوز ممکن است یکی از کانال‌های هدررفت گرما در موتورها باشند و ضمن کاهش عملکرد، آسیب به قطعات مجاور را به همراه داشته باشند. منطقی است که نه تنها از آنها در برابر افزایش ناگهانی گرما و تغییرات سریع دما محافظت کنیم، بلکه با عایق‌بندی آنان، از هدر رفت این انرژی و کاهش عمر قطعات مجاور پرهیز شود.

از سوی دیگر طراحی عایق برای اگزوز نیازمند در نظر گرفتن عواملی چون شکل اگزوز، دمای عملکردی آن، قرار گرفتن در معرض آب باران و یا کارواش و پارامترهایی از این قبیل است. شرکت آداک صنعت پلیمر ضمن طراحی و تولید عایق برای انواع سیستم‌های اگزوز و پس پالایش (بنزینی و دیزل)، تولید انواع عایق فرم‌دار، ساده و نواری را در سبد محصولات خود داشته و قابلیت ارائه هر گونه عایق خاص سیستم پس پالایش و اگزوز مورد نیاز را دارد.